2017 TOYP BAŞVURULARI BAŞLADI

23. yıl TOYP aday başvuruları başlamıştır. Başvuru formlarınızı aşağıdaki mail adresine gönderebilirsiniz.

basvuru@toyp.org.tr

Dünyanın en saygın ödüllerinden olan TOYP, 10 başarılı genç arıyor.

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI – Junior Chember International) tarafından bu yıl 21.’si düzenlenen Türkiye’nin 10 başarılı Genci – TOYP (Ten Outstanding Young Person) yarışması için başvurular başlamıştır. TOYP; Dünyada ve Türkiye’de alanındaki en eski sosyal sorumluluk ve toplumsal farkındalık projesidir.

Türkiye’de, başarıları yeterince tanınmayan binlerce gizli kahraman bulunmakta. TOYP, daha iyi yarınların peşinde koşan bu başarılı gençlere ulaşarak toplumsal gelişimlerine katkıda bulunmayı, başarı öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak Türkiye ve Dünya gündemine taşımayı amaçlamaktadır. TOYP başvuruları 10 farklı kategoride yapılmaktadır. Bu kategoriler;
1. İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik
2. Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi
3. Bilimsel Önderlik
4. Kültürel Başarı
5. Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik
6. İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı
7. İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet
8. Fen ve Teknik Gelişme
9. Kişisel Başarı
10. Tıbbi Yenilik ve Buluşlar

Kategorilerinde tasarı aşamasını geçerek hayata geçirilmiş bir projesi olan ve 18–40 yaş arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes seçtiği bir kategoride başvuru yapabilir.

Türkiye’de konusunda önde gelen kişilerinden oluşan TOYP Ulusal Jurisi, başvuruları değerlendirip Türkiye’nin 10 Başarılı Gencini seçmektedir. Her kategori için ayrı bir juri komitesi olmak üzere en az 40 kişilik bir Juri tarafından değerlendirme yapılmaktadır. Başarılı bulunan kişiler Türkiye’de yapılacak ödül töreninin ardından, Türkiye’yi Dünya klasmanında temsil etmek üzere, 2106 yılında Kanada’da yapılacak olan Dünya TOYP yarışmasına katılacak ve başarıları ile Türkiye’yi temsil edeceklerdir.

Başvuru formları http://www.toyp.org.tr adresinden başvurular bölümünden bulunabilir. Başvuru formlarının basvuru@toyp.org.tr adresine gönderilmesi yeterlidir. Tüm başvurular juri tarafından değerlendirilecek ve birinciler Kasım ayı içerisinde yapılan Global Girişimcilik Haftasında yapılacak olan tören ile açıklanacaktır.

Şu ana kadar 11 Türk, TOYP Dünya yarışmasında çeşitli kategorilerde birinci oldu. Dünya birincilerimiz Erol User, İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı kategorisi, Dr. Arın Namal; “AIDS Hastalarının Topluma Kazandırılması”, Harun Güçlüsoy; “Akdeniz Foklarının Kurtarılması”, Doç. Dr. Hasan Alanyalı; “Biyomalzemeler”, Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir; “Optoelektronik ve Kuvantum Aygıtları”, Utkan Demirci; “Tıbbi Yenilikler ve Buluşlar”, Tuğba Kalafatoğlu; “Votewomaninpolitics”, Şafak Pavey; “Birleşmiş Milletler’deki Çalışmaları“, Hasibe Kızıltaş; “Engelsiz Kariyer”, Tülin Akın; “Tarımsal Pazarlama”, Bulut Ersavaş; “Tarımsal İklimlendirme Takibi” konularında ödüllerini almışlardır.