2018 Başvuruları Başladı

24. yıl TOYP aday başvuruları başlamıştır. Başvuru formunuzu aşağıdaki e-posta adresine gönderebilirsiniz:

basvuru@toyp.org.tr

Dünyanın en saygın ödüllerinden olan TOYP, 10 başarılı genç arıyor.

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI – Junior Chember International) tarafından bu yıl 24.’sü düzenlenen Türkiye’nin 10 Başarılı Genci – TOYP (Ten Outstanding Young Person) yarışması için başvurular başlamıştır. TOYP; dünyada ve Türkiye’de alanındaki en eski sosyal sorumluluk ve toplumsal farkındalık projesidir.

Türkiye’de, başarıları yeterince tanınmayan binlerce gizli kahraman bulunmakta. TOYP, daha iyi yarınların peşinde koşan bu başarılı gençlere ulaşarak başarı öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak Türkiye ve Dünya gündemine taşımayı, toplumsal gelişime katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

TOYP değerlendirmeleri 10 farklı kategoride yapılmaktadır. Bu kategoriler şunlardır:
1. İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik
2. Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi
3. Bilimsel Önderlik
4. Kültürel Başarı
5. Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik
6. İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı
7. İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet
8. Fen ve Teknik Gelişme
9. Kişisel Başarı
10. Tıbbi Yenilik ve Buluşlar

Kategorisinde tasarı aşamasını geçerek hayata geçirilmiş bir projesi olan ve 18–40 yaş arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes seçtiği bir kategoride başvuru yapabilir.

Türkiye’de konusunda önde gelen kişilerden oluşan TOYP Ulusal Jürisi, başvuruları değerlendirip Türkiye’nin 10 Başarılı Gencini seçmektedir. Her kategori için ayrı bir jüri komitesi olmak üzere en az 40 kişilik bir Jüri tarafından değerlendirme yapılmaktadır. Başarılı bulunan kişiler Türkiye’de yapılacak ödül töreninin ardından, Türkiye’yi Dünya klasmanında temsil etmek üzere, 2019 yılında Estonya Tallinn kentinde yapılacak olan Dünya TOYP yarışmasına katılacak ve başarıları ile Türkiye’yi temsil edeceklerdir.

Başvuru formları http://www.toyp.org.tr adresinde “Başvuru” bölümünde bulunmaktadır. Başvuru formlarının basvuru@toyp.org.tr adresine gönderilmesi yeterlidir. Tüm başvurular jüri tarafından değerlendirilecek ve birinciler Kasım ayı içerisinde yapılan Global Girişimcilik Haftasında yapılacak olan tören ile açıklanacaktır.

Şu ana kadar 16 Türk, TOYP Dünya yarışmasında çeşitli kategorilerde birinci oldu. Dünya birincilerimiz Erol User, İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı kategorisinde, Dr. Arın Namal; “AIDS Hastalarının Topluma Kazandırılması”, Harun Güçlüsoy; “Akdeniz Foklarının Kurtarılması”, Doç. Dr. Hasan Alanyalı; “Biyomalzemeler”, Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir; “Optoelektronik ve Kuvantum Aygıtları” çalışmaları ile, Utkan Demirci; “Tıbbi Yenilikler ve Buluşlar” kategorisinde, Tuğba Kalafatoğlu; “Votewomaninpolitics”, Şafak Pavey; “Birleşmiş Milletler’deki Çalışmaları“, Hasibe Kızıltaş; “Engelsiz Kariyer”, Tülin Akın; “Tarımsal Pazarlama”, Bulut Ersavaş; “Tarımsal İklimlendirme Takibi” çalışmaları ile, Canan Dağdeviren; “Tibbi Yenilik ve Buluşlar”, Mehmet Z. Baykara; “Fen ve Teknik Gelişme”, Ahmet Kuzubaşlı; ‘İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik’, Engin Durgun; ‘Bilimsel Önderlik’, Burçin Mutlu Pakidil; ‘Bilimsel Önderlik’ kategorilerinde ödüllerini almışlardır.