25. TOYP Ödülleri Sahiplerini Buldu

Dünyanın en büyük ve en eski sivil toplum örgütlerinden birisi olan JCI (Junior Chamber International) tarafından 1981 yılından bu yana düzenlenen, “Ten Outstanding Young Persons of the World’ün Türkiye ayağı olan ‘TOYP – Türkiye’nin 10 Başarılı Genci’ yarışmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı.

Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Türkiye Derneği adına JCI İstanbul Şubesi tarafından 25 yıldır hayata geçirilen TOYP –Türkiye’nin 10 Başarılı Genci projesi, toplumsal gelişime katkısı bulunan ve daha iyi yarınların peşinde koşan ülkemizin başarılı gençlerinin çalışmalarını görünür kılmayı, onları daha duyarlı ve birer aktif vatandaş olmaları yönünde teşvik etmeyi amaçlıyor. Direktörlüğünü Deniz Tören’in yürüttüğü TOYP programının açılış konuşmasını JCI İstanbul 2019  Şube Başkanı Fatih Katipoğlu’nun yaptığı ödül gecesinde, JCI Türkiye 2019 Başkanı Burcu EROL da konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini paylaşmıştır.

 2019 TOYP Türkiye Kategori Birincileri;

  1. İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik; Emine SARAÇ
  2. Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi; Derya Durlu GÜRZUMAR
  3. Bilimsel Önderlik; Sefaattin TONGAY
  4. Kültürel Başarı; İlker IŞIK
  5. Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik; Emrah KURUM
  6. İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı; Nuri DAĞDELEN
  7. İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet; Samet BAŞKONUŞ
  8. Fen ve Teknik Gelişme; Koray AYDIN
  9. Kişisel Başarı; Muratcan ÇİÇEK
  10. Tıbbi Yenilik ve Buluşlar; Tolga SÜTLÜ

          JCI Türkiye Senato Ödülü; Emrah Ceylan

Yukarıdaki kategoriler için alınan yüzden fazla başvuru, alanında uzman ‘jüri komitesi’ tarafından değerlendirilmiş ve içlerinden en başarılı 10 Genç kategori birincisi olarak seçilmiştir. Tüm birinciler, 03 Aralık 2019 Salı akşamı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ev sahipliğinde gerçekleşen ’2019 TOYP Türkiye Ödül Töreni’nde ‘Türkiye’nin On Başarılı Genci’ olarak kamuoyuna açıklanmıştır.

2019 yılı TOYP Türkiye Birincileri, başarılarını ayrıca uluslararası platforma, 2020 yılında gerçekleşecek ‘TOYP Dünya Finali’ne, taşıma şansına sahip olacaktır.

TOYP Türkiye, 24 yıllık geçmişinde ‘18 Dünya Birincisi’ çıkararak TOYP Dünya genelinde üstün bir başarıya imza atmıştır. 2018 yılı TOYP Türkiye birincilerimizden

Gözde Durmuş “Hücrelerdeki biyolojik değişiklikleri çok hızlı, basit ve düşük maliyetli bir şekilde tespit edebilen bir manyetik mikroçip teknolojisi” konulu çalışması ile “Tıbbi Yenilik ve Buluşlar” kategorisinde ve Duygu Yılmaz “Zeytin çekirdeğinden üretilen doğa dostu biyoplastik” konulu çalışması ile “İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik” kategorisinde 2019’da Estonya’da düzenlenen kongrede “Dünya Birinciliği” ödülünü kazandı.

Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Hakkında;

JCI (Junior Chamber International) – Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği, dünya çapında 114 ülkeden 18 – 40 yaşları arasında 200.000’ü aşkın üyesiyle faaliyet gösteren dünyanın en büyük ve en eski sivil toplum kuruluşlarından birisidir.

“Aktif gençler için önde gelen küresel network olmak” vizyonuna odaklanan JCI üyeleri, “Gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak toplumun pozitif gelişimine katkı sağlamak” misyonunu gerçekleştirmek için çalışmaktadırlar.

JCI’ın proje ve aktivitelerini destekleyen milyonlarca üyesi bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için; www.jciturkiye.org ve www.jci.cc