Dünyanın en prestijli ödüllü olan “Ten Outstanding Young Persons Of the World” programının Türkiye finalleri olan TOYP – Türkiye’nin On Başarılı Genci’ projesi, her sene, dünyanın en büyük üçüncü gençlik sivil toplum örgütü olan JCI- Junior Chamber International (Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler) Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenenen ve Türkiye’nin alanında en eski sosyal sorumluluk ve toplumsal farkındalık projelerinden biridir.

TOYP BİRİNCİLERİ

Son yılların birincileri

2020

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik                        Sn.Hazel Topçu
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi                                  Sn.Onursal Adıgüzel
Bilimsel Önderlik                                                              Sn.Doç. Dr. Ceren Yarar Fisher
Kültürel Başarı                                                                 Sn.Cem Esen
İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet                         Sn. Mehmet Atakan Foça
Fen ve Teknik Gelişme                                                     Sn.Doç. Dr. Aydan Dağ
Kişisel Başarı                                                                    Sn. Hande Arı
Tıbbi Yenilik ve Buluşlar                                                    Sn.Dr. Öğr. Grv. Fatih İnci
Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik                             Sn. Ece Gözen
İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı       Sn. Murat Turgut

2019

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik – Emine Saraç,
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Derya Durlu GÜRZUMAR,
Bilimsel Önderlik – Sefaattin TONGAY,
Kültürel Başarı –  İlker IŞIK,
İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Samet BAŞKONUŞ,
Fen ve Teknik Gelişme – Koray AYDIN,
Kişisel Başarı – Muratcan ÇİÇEK,
Tıbbı Yenilik ve Buluşlar – Tolga SÜTLÜ,
Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Emrah KURUM,
İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Nuri DAĞDELEN

2018

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik – Duygu YILMAZ,
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Didem DOĞAR,
Bilimsel Önderlik – Semir BEYAZ,
Kültürel Başarı – Utar ARTUN,
İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Selçuk Yusuf ARSLAN,
Fen ve Teknik Gelişme – Elvan BÖKE,
Kişisel Başarı – Nurten AKKUŞ,
Tıbbı Yenilik ve Buluşlar – Gözde DURMUŞ,
Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Umutcan DUMAN,
İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Göksel GÜRSEL

2017

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik – Taylan SAMANCI,
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Derya TAŞKIN,
Bilimsel Önderlik – Burçin Mutlu PAKDİL,
Kültürel Başarı – Onur Kutlu GAGO,
İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Alp KÖKSAL,
Fen ve Teknik Gelişme – Fatih TOY,
Kişisel Başarı – Ece ÇİFTÇİ,
Tıbbı Yenilik ve Buluşlar – Mustafa ÜNAL,
Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Onur KAYAPINAR,
İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Hasan Zafer ELCİK

2016

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik – Ahmet KUZUBAŞLI,
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Şerife Gül ALCI,
Bilimsel Önderlik – Doç. Dr. Engin DURGUN,
Kültürel Başarı – Murat Ömür TUNCER,
İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Ahmet NAÇ,
Fen ve Teknik Gelişme – Burak GÜZELTÜRK,
Kişisel Başarı – Halil KAYIKÇI,
Tıbbı Yenilik ve Buluşlar – Dr. Furkan BURAK,
Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Soner HACIHALİLOĞLU,
İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Hazal DUT

2015

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik – Erdem GENÇ,
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Güneş ÜNÜVAR,
Bilimsel Önderlik – Ali KOŞAR,
Kültürel Başarı – Gizem ŞALCIGİL WHITE,
İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Eda BAYRAKTAR,
Fen ve Teknik Gelişme – Mehmet Z. BAYKARA,
Kişisel Başarı – Çağrı ÇANKAYA,
Tıbbı Yenilik ve Buluşlar – Canan DAĞDEVİREN,
Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Gökhan Yıldırım,
İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Gizem Ezgi AKDAĞ

2014

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik – Ceyhun DERİNBOĞAZ,
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Aykan ERDEMİR,
Bilimsel Önderlik – Mustafa Özgür GÜLER,
Kültürel Başarı – Şahika ERCÜMEN,

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – S. Sevda Kılıçalp IACONANTONIO,
Fen ve Teknik Gelişme – Haluk Külah,
Kişisel Başarı – Murat DENER,
Tıbbı Yenilik ve Buluşlar – Sibel Zehra Aydın

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Aslı Menekşe Odabaş KIRAR,

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Selim BARKAN,

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik – Bulut Ersavaş,
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Cenk Sidar,
Bilimsel Önderlik – Yusuf Baran,
Kültürel Başarı – Masis Aram Gözbek,
Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Sevinç Atay,

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Evrim Gözener,
Fen ve Teknik Gelişme – Can Yıldızlı,
Kişisel Başarı – Muzaffer Koçer,
Tıbbı Yenilik ve Buluşlar – Murat Çokol

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Dilhayat Barışçı,


 

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Hasibe Kızıltaş
Bilimsel Önderlik – Melahat Bilge Demirköz
İş Dünyası, Ekonomi/Girişimcilik – Tülin Akın
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi– Can Yeğinsu
Kültürel Başarı – Aslı Jackson

 

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Mehmet Enes Kutluca
Fen ve Teknik Gelişme – Nuh Gedik
Kişisel Başarı – Yakup Akyol
Tıbbi Yenilik ve Buluşlar – Fikri Y. Avcı

İnsan Haklarına ,Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Yusuf Çopur

 


 

İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik – Tolga Tatari
Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi- Leo Süren Halepli
Bilimsel Önderlik – Güray Kaya
Kültürel Başarı – Cem Vardarcı
Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Ceren Öztulca

 

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Bener Erkorur
Fen ve Teknik Gelişme – Hatice Altuğ
Kişisel Başarı – Fuat Sami
Tıbbi Yenilik ve Buluşlar – Aydoğan Özcan

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Mustafa Dalcı

 


 

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Ali Çınar
Kültürel Başarı – Ayşe Ören
İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Ece Erçel
İş Dünyası Ekonomi – Girişimcilik – Emre Sokullu
Kişisel Başarı – Ekrem Şenol Balcıoğlu
Bilimsel Önderlik – Ender Suvacı

 

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Kaan Sarı
Tıbbi Yenilik ve Buluşlar – Rıfat Raiser
Fen ve Teknik Gelişme – Erkan Aktakka
JCI Türkiye Özel Ödülü – Itır Erhart
JCI Senato Özel Ödülü – Sıla Eser

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Şafak Pavey

 


 

İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik – Yomi KASTRO

 

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi – Başak KALE

Bilimsel Önderlik – Dr. F.Elif Genceli Güner

Kültürel Başarı – Stare YILDIRIM

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik – Dr. Obengül EJDER

Fen ve Teknik Gelişme –  Tolga KAYA

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet – Gülçin KAYA

Kişisel Başarı – Ali R. BABAOĞLAN

Tıbbi Yenilik ve Buluşlar – Ertuğrul KILIÇ

JCI Türkiye Senato Ödülü – Tuğçe KILIÇ

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı – Rodin Alper BİNGÖL

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik JCI Türkiye Özel Ödülü – Fatih DEMİR

 


2008-1

 

İş dünyası, ekonomi ve /veya girişimcilik – İzzet Ressam

 

Siyaset, hukuk ve kamu yönetimi -Tuğba Kalafatoğlu

Bilimsel önderlik – Doç.Dr. Şule Toktaş

Kültürel başarı – Zehra Sena Demir

Kişisel başarı – Ali Kemal Ayar

İnsanlığa ve gönüllü kuruluşlara hizmet -Nail Baki

Fen ve teknik gelişme – Hakan Ürey

Tıbbi yenilik ve buluşlar – Utkan Demirci

Çevre korumacılığı ve ahlaki önderlik – Doç.Dr.Mehmet Kitiş

İnsan haklarına, çocuklara ve dünya barışına katkı -Dilek Turan

 

2007

İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:A. Selim Taner

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi: Burak Küntay

Bilimsel Önderlik: Lerzan Aksoy

Kültürel Başarı:  Duygu Aydoğan

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik: Necmettin Türkoğlu

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı: Zeynep Selen Lermioğlu Yılmaz

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:  Tülay Korkmaz

Fen ve Teknik Gelişme: Ahmet Duran Şahin

Kişisel Başarı: Efe Serdar Gökdağ

Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:  Figen Çalışkan

TOYP Özel Ödülü: Serhat Soyuerel

JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü: Tarkan Deniz

2006

İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                 Kazım Yıldırım

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:                                 Savaş Zafer Şahin

Bilimsel Önderlik:                                                               Dr. Hilmi Volkan Demir*

Kültürel Başarı:                                                                    Tan Sağtürk

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                         Süleyman Dilsiz

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                      Bilal Zemin

Fen ve Teknik Gelişme:                                                        Deniz Erdoğmuş

Kişisel Başarı:                                                                         Barış Bayraktar

Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                     Op.Dr. Polat Dursun

TOYP Özel Ödülü:                                                                 Serkan Erol

JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü:                                     Esra Uçaman

2005

  • İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                  Tahir Haytoğlu
  • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:                                 Pınar Tente Ödemiş
  • Bilimsel Önderlik:                                                               Zeynep H. Gümüş
  • Kültürel Başarı:                                                                    Tolga Örnek
  • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                          Sabiha Müjde Coşkun Akdoğan
  • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı: Rıdvan Sadık
  • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                      Mahir Toprak
  • Fen ve Teknik Gelişme:                                                        Hasan Mandal
  • Kişisel Başarı:                                                                         Ceyhun İrgil
  • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                     Alper B. İskit
  • TOYP Özel Ödülü:                                                                 Geveze
  • JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü:                                     H. Hüseyin Başkadem

2004

  • ş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:
  • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:
  • Bilimsel Önderlik:
  • Kültürel Başarı:
  • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:
  • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:
  • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:
  • Fen ve Teknik Gelişme:
  • Kişisel Başarı:                                                                          Mehmet Kızıltaş
  • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:
  • TOYP Özel Ödülü:
  • JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü:

 

2003

  • İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                   Umut Oran
  • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:                                   Tuna Bekleviç
  • Bilimsel Önderlik:                                                                 Tunç Akkoç
  • Kültürel Başarı:                                                                      Hande Özyürek
  • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                           Dr.Çağan Hakkı Şekercioğlu
  • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:   Gökhan Deniz
  • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                       Zeynep Uluer
  • Fen ve Teknik Gelişme:                                                         Dr. Berk Üstündağ
  • Kişisel Başarı:                                                                          Eyüp Kemal Sevinç
  • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                      Dr. Lale Şatıroğlu
  • TOYP Özel Ödülü:                                                                   İsmail Şentürk
  • JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü:                                      Mahfuz Deniz

2002

  • İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                    Murat Yanıklar
  • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:                                   Ali Kemal Hanlı
  • Bilimsel Önderlik:                                                                 Duygu Yazıcıoğlu
  • Kültürel Başarı:                                                                      Aslı Özge
  • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                           Dr.Ejbel Çıra
  • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:   Adalet Budak
  • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                       Serdar Bilgili
  • Fen ve Teknik Gelişme:                                                         Mustafa Dulgerler
  • Kişisel Başarı:                                                                          Nihat Demir
  • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                      Dr.Türker Kılıç
  • TOYP Özel Ödülü:                                                                   Enis Durna
  • JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü:                                      Zeynep Özaltay

2001

  • İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                    Önder Eker
  • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:
  • Bilimsel Önderlik:
  • Kültürel Başarı:                                                                       Atilla Aldemir
  • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                            Kerem Ateş
  • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:   Yalçın Ömer Oto
  • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                       Sercan Bozdemir, Dr.Harika Alboğa, Hasan Güneş
  • Fen ve Teknik Gelişme:                                                         Fikret Ercan Erciyes
  • Kişisel Başarı:                                                                          Ece Vahapoğlu
  • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                      Dr.Hasan Bayram
  • TOYP Özel Ödülü:                                                                   Hasan Yılmaz
  • JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü:                                       Bülent Ecevit Biricik

2000

  • İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                    Tuncer Alpata
  • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:                                    Nevzat Korkmaz
  • Bilimsel Önderlik:                                                                  Prof.Dr.İbrahim Akduman
  • Kültürel Başarı:                                                                       Hasan Şevki Karayel
  • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                            Şule Kılıçarslan
  • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:   Lokman Ayva
  • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                       Dr.Sevgi Usta Sayıta
  • Fen ve Teknik Gelişme:                                                         Halime Paksoy
  • Kişisel Başarı:                                                                          Emre Erdem
  • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                      Doç.Dr.Taner Demirer
  • TOYP Özel Ödülü:
  • JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü

1999

  • İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                    Murat Goldstein
  • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:                                    Hakan Hanlı
  • Bilimsel Önderlik:
  • Kültürel Başarı:                                                                       Mehmet Okonşar
  • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                            Mete Hacaloğlu
  • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:   İsa Altun
  • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                       Nasuh Mahruki
  • Fen ve Teknik Gelişme:                                                         Tuncay Taymaz
  • Kişisel Başarı:                                                                          Ahmet Tunç Tonger
  • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                      Dr.Ahmet Çağ Çal
  • TOYP Özel Ödülü:
  • JCI Türkiye Senatosu Özel Ödülü

1997

İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                    Muhteşem Ekenler

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:

Bilimsel Önderlik:                                                                  Ali Arif Özzeybek

Kültürel Başarı:                                                                       Gülüm Pekcan

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                            Özgür Aras

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:   Rıza Pakdemir

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                       Dr. Arın Namal

Fen ve Teknik Gelişme:

Kişisel Başarı:                                                                          Ahmet Metin Oktay

Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                      Murat Barış Güngör

1998

İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                    Can Fuat Gürlesel

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:

Bilimsel Önderlik:                                                                  Dr. Ahmet Murat Yıldırım

Kültürel Başarı:                                                                       Osman Türev Beki

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                            Harun Güçlüsoy*

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:   Yeşim Altınay

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:                       Ebru Yarcan

Fen ve Teknik Gelişme:                                                         Dr. Hasan Alanyalı*

Kişisel Başarı:                                                                          Vedat Akman

Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                      Serdar Özler

TOYP Özel Ödülü:                                                                  Faruk Öztimur

1996

İş Dünyası, Ekonomi, Girişimcilik:                                    Gürhan Akdoğan

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi:                                    Şuhnaz Yılmaz

Bilimsel Önderlik:                                                                  Serdar Günaydın

Kültürel Başarı:                                                                       Gonca Uluçay

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik:                            Ümit Öztürk

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı:   Ayla Erdim

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet:

Fen ve Teknik Gelişme:                                                         Bülent Kutvan

Kişisel Başarı:                                                                          E.Ece Güner

Tıbbi Yenilik ve Buluşlar:                                                      Eralp Bellibaş